Materiały budowlane i wykończeniowe

W budownictwie wykorzystuje się bardzo wiele różnego rodzaju materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Dzięki nim wznoszenie budynków lub ich aranżacja staje się zdecydowanie łatwiejsza. Warto wspomnieć o pustaku, czyli podstawowym materiale jaki obecnie stosowany jest podczas budowania domów prywatnych. Jest to pewien rodzaj cegły, która jednak jest pusta w środku. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie jej wagi. Nie wpływa to jednak negatywnie na jej możliwości mechaniczne – w dalszym ciągu jest bardzo odporna na ściskanie i jest w stanie przenosić ogromne obciążenia. Jest również materiał stosunkowo tani więc cena budowy nieruchomości również nie należy do szczególnie wygórowanych. Co prawda są znane lepsze materiały jak na przykład pustak ceramiczny, ale jego cena jest już o wiele wyższa. Jest to dobre rozwiązanie, które stanowi kompromis pomiędzy jakością a kosztami budowy.

Stal i cegła

W przypadku dużych konstrukcji jak obiekty handlowe stosuje się raczej stal. Jest to materiał, który potrafi przenosić znacznie większe obciążenia i dodatkowo nie jest tak kruchy. Dzięki zastosowaniu tego materiału możliwe jest budowanie ogromnych budynków, które są w stanie wytrzymywać swoje obciążenie bez większych problemów. Stal to tak naprawdę stop żelaza oraz węgla. Mogą pojawiać się tam również inne dodatki w postaci innych pierwiastków: wolfram, molibden, chrom itd. Wpływają one na właściwości takiej stali i powodują, że zyskuje ona zupełnie inne właściwości. W przypadku wykończeń wnętrz stosuje się przede wszystkim materiały takie jak płyta komórkowa. Dzięki niej jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać zabudową szafę czy też obudować wnękę.

Płyta wiórowa (sxc.hu)

Płyta wiórowa (sxc.hu)

Wykończenie

Tak naprawdę jest to płyta, która jest niezwykle lekka, ale zapewnia dobrą wytrzymałość. Wykonana jest ona z kartonu, który stanowi wypełnienie takiej płyty. Dzięki ułożeniu w kształt plastra miodu możliwe jest zwiększenie jego trwałości. Zewnętrzna warstwa to okleina, która odpowiedzialna jest z nadanie sztywności oraz odpowiedniego wyglądu. Z takiej płyty często wytwarza się również drzwi. Dzięki temu są one znacznie tańsze i przede wszystkim lżejsze. Idealnie nadają się jako drzwi wewnętrzne (nie są one szczególnie solidne i łatwo je wywarzać). Takie płyty są dobre również do produkcji mebli.