Korekcja racic i leczenie zwierząt

Leczenie zwierząt jest znacznie trudniejsze niż w przypadku ludzi. O ile człowiek jest w stanie powiedzieć jaki ma dolegliwości oraz symptomy to zwierzęta nie mają takiej możliwości. To powoduje, że lekarz weterynarii będzie musiał wykonać szereg badań diagnostycznych, aby w ogóle móc określić źródło problemów. Dodatkowo pacjentami są nie tylko przedstawiciele jednego gatunku, ale wieli różnych. Budowa anatomiczna gryzoni różni się dość znacznie od pasów czy kotów. Dodatkowo w przypadku konieczności wykonania zabiegów chirurgicznych konieczne jest umiejętne wykonywanie takich zabiegów na różnych organizmach. Niezwykle ważną rzeczą jest tolerancja na leki. Wśród psów różnice mogą występować nawet w obrębie jednego gatunku i dlatego konieczna jest ogromna wiedza, aby nie podać lekarstwa złemu zwierzęciu. Ponadto weterynarz będzie musiał zajmować się nie tylko zwierzętami, które powszechnie występują w domach, ale również tymi większymi.

Racice

Bydło bardzo często choruje na problemy z racicami. Jest to powszechny kłopot, który wynika przede wszystkim z warunków bytowych. Jeżeli nie mają one możliwości chodzenia i ścierania racic to z czasem zaczyna ona narastać. W ten sposób pojawiają się problemy z chodzeniem – zaczyna sprawiać to ból i dodatkowo może objawiać się innymi problemami. Z czasem takie przerośnięte racice mogą doprowadzić do powstania infekcji i zakończyć się tragicznie. Na szczęście takie problemy można wyeliminować. Przede wszystkim za pomocą mało inwazyjnego zabiegu polegającego na ich przycięciu. Jest to tzw. korekcja racic. Wykonuje ją nie weterynarz, ale osoby specjalizujące się w tej pracy. Konieczne jest używanie poskromu do bydła, które pozwala na szybkie przeprowadzenie takiej regulacji.

Korekcja racic (sxc.hu)

Korekcja racic (sxc.hu)

Leczenie

Po wykonaniu takiego zabiegu nie trzeba zakładać żadnych opatrunków czy też w jakiś sposób opiekować się zwierzęciem. Jest to warstwa z której zbudowane są racice – jest ona całkowicie pozbawiona zakończeń nerwowych i takie zwierze zupełnie nie odczuwa bólu. Jest to warstwa, którą można porównać do paznokci człowieka. Podczas przycinania nie odczuwamy żadnej bolesności. Problemem jest tutaj zbliżenie się do zwierzęcia, bo z pewnością będzie ono próbowało się wyrwać. Wtedy trzeba uważać, aby nie doszło do żadnego wypadku i powstania jakichś obrażeń. Z tego powodu takie prace wykonywane są wyłączenie przez doświadczone osoby.