Przesadzanie i nawożenie storczyków

Storczyki inaczej zwane orchideami są pięknymi i często hodowanymi w Polsce kwiatami. Paleta kolorystyczna oraz różne wzory jakie mają ich kwitnące kwiaty stoją za ich popularnością. Są one piękną ozdobą niczym srebro forex. Warto o nie dobrze dbać. Nie można zapominać, że nawożenie i ich przesadzanie jest niezbędnym elementem pielęgnacji.

Prawidłowe nawożenie

W sklepach i kwiaciarniach znaleźć można specjalne preparaty odżywcze przeznaczone dla storczyków. Odżywki mogą być płynne do rozrabiania w wodzie, w postaci pałeczek, które wciska się w podłoże lub też jednodawkowych dozowników, także wciskanych w ziemię. Przy nawożeniu storczyków należy pamiętać żeby ściśle trzymać się zaleceń na opakowaniu. Większa porcja minerałów może zaszkodzić roślinie. Niektóre preparaty podawane są też przez spryskiwanie liści, ale jest to dość ryzykowne. Warto pamiętać, że nie powinno się nawozić orchidei w okresie spoczynku (zazwyczaj jesień i zima).

Przesadzanie

kwitnąca różowa orchidea(sxc.hu)

kwitnąca różowa orchidea(sxc.hu)

Przesadzanie zalecane jest w przypadku gnicia podłoża lub jego zbyt dużego zasolenia. Korzenie mają wtedy utrudniony dostęp do powietrza. Przy wymianie doniczki lub zmianie podłoża storczyka należy delikatnie wyjąć roślinę z dotychczasowej doniczki i delikatnie oczyścić ze starej kory. Jeżeli któryś z korzeni pleśnieje/gnije należy go obciąć. Duże znaczenie ma umiejscowienie rośliny w doniczce, gdyż nowe pędy muszą mieć miejsce do rozwoju. Warto pamiętać, że orchideę przesadzamy tylko gdy zachodzi taka konieczność i nigdy w okresie kwitnienia (chyba, że jest to konieczne).