Systemy monitoringu pojazdów

Zarządzanie własną firmą transportową wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wiemy dobrze jak wygląda to w praktyce i jak często łamane są tutaj prawa pracowników. W drugą stronę również nie jest lepiej – osoby zatrudnione bardzo często próbują oszukiwać swoich pracodawców. Może dochodzić do użytkowania pojazdów w celach nie mających nic wspólnego z wykonywaną pracą. Pojawiają się również oszustwa związane z tankowaniem paliwa czy też wypracowanych godzin w ciągu dnia. Dlatego tak ważne jest, aby osoba zatrudniająca pracowników mogła dokładnie monitorować parametry jazdy. Dzięki temu można nie tylko lepiej kontrolować pracowników, ale też zapewnić im większe bezpieczeństwo i zmniejszyć koszty funkcjonowania takiej działalności. Są to systemy, które stosowane są obecnie coraz częściej. Niedługo żadna z firm transportowych nie będzie działała w inny sposób, bo jest to naprawę skuteczne rozwiązanie. Nawet najbardziej podstawowe systemy posiadają szereg funkcji, które dostarczą nam informacji na temat tego jak prowadzony jest samochód, gdzie się znajduje oraz czy porusza się w danym momencie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić też ochronę pojazdu np. przed złodziejami. Nawet jeżeli taki pojazd zostanie skradziony to możliwe stanie się jego odnalezienie poprzez odczytanie pozycji na mapie.

Monitoring pojazdów

Oprócz tego systemy monitoringu pojazdów oferują bardziej zaawansowane funkcje. Na ich podstawie możliwe jest sprawdzanie stylu jazdy poszczególnych kierowców oraz zestawienie tego z danymi, które pochodzą ze zbiornika paliwa. Dzięki takiemu podejściu można wytypować kierowców, których jazda jest najbardziej optymalna. Wiemy dobrze, że są osoby, które nie do końca radzą sobie z ekonomiczną jazdą. W takim przypadku będzie można zorganizować dla nich szkolenia, aby później móc czerpać z tego tytułu większe dochody. Pamiętajmy, że jest wiele takich sytuacji, które wymagają od nas dodatkowych nakładów finansowych, ale w późniejszym czasie okazuje się jednak, że można z nich przynajmniej częściowo zrezygnować i w ten sposób odnosić korzyści finansowe. Inną ważna rzeczą jest możliwość obserwowania położenia samochodu w czasie rzeczywistym na mapie. Jest to możliwe, ponieważ umożliwia to sygnał gps, który jest przez cały czas obecny w takich pojazdach.

Flota samochodów ciężarowych (sxc.hu)

Flota samochodów ciężarowych (sxc.hu)

Transport

Co nam to daje? Jeżeli jesteśmy w stanie monitorować położenie pojazdu to przede wszystkim jesteśmy w stanie stwierdzić czy dana osoba nie załatwia w godzinach pracy takich rzeczy, które w żaden sposób nie są związane z pracą. Jako właściciele firmy nie możemy sobie na to pozwolić. Nie dość, że potęguje to koszty to jeszcze sprawia, że wykonanie danego zlecenia transportowego staje się o wiele trudniejsze. Stosowanie rozwiązań, które służą do monitorowania floty pojazdów jest dzisiaj standardem. Trudno jest wyobrazić sobie, aby nagle okazało się, że ich stosowanie nie jest potrzebne i firmy zaczną z nich rezygnować. Jeżeli zajmujemy się świadczeniem usług transportowych i zatrudniamy kierowców to warto jest jednak mieć wgląd w to, co oni robią przebywając tysiące kilometrów poza miejscowością, gdzie znajduje się siedziba główna.