Kredyt hipoteczny i wycena nieruchomości

Kupienie mieszkania na własność wiąże się z koniecznością wydania ogromnych nakładów pieniężnych. Nawet za niewielki metraż przyjdzie nam zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście ta kwota nie jest stała i wpływa na nią wiele czynników. Zakładając, że chcemy zamieszkać w relatywnie bliskiej odległości od dużych miast to musimy liczyć się, że cena za metr kwadratowy będzie wynosiła powyżej 2 tysięcy złotych. Za średniej wielkości mieszkanie będziemy musieli zapłacić więc ponad 100 tysięcy złotych, co dla wielu jest zaporową sumą. Przy naszych zarobkach zebranie takiej kwoty jest niemal niemożliwe 0 musielibyśmy zacząć składać pieniądze i kupić je dopiero za kilka lat. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo w tym czasie również będziemy musieli takie mieszkanie wynajmować, aby mieć w ogóle gdzie spędzać czas. To naraziłoby nas na podwójne koszty, co wcale nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Dlatego tak wiele osób decyduje się na to, aby jednak takie mieszkanie kupić – za pośrednictwem kredytu hipotecznego. Dzięki temu będziemy mogli wprowadzić się do takiego mieszkania niemal od ręki i w żaden sposób nie będziemy musieli czekać, aż zgromadzimy odpowiednią sumę.

Koszty

Nie oznacza to jednak, że unikniemy kosztów. Najpewniej przez kilkanaście kolejnych lat będziemy musieli spłacać bardzo wysoki kredyt. Jest to dość spory problem dla większości osób, bo są zobowiązani do jego miesięcznego spłacania. Nie możemy darować sobie raty jeżeli będziemy mieli inne potrzeby. Od razu zostaną doliczone odsetki, co w przypadku tak wielkiego kredytu nie jest opłacalne. Jeżeli będziemy odciągali płatność w terminie to z pewnością będziemy mogli liczyć się z większymi konsekwencjami. Mieszkanie przede wszystkim zostaniem nam odebrane przez taki bank, a i tak będziemy musieli spłacić sumę, która zaciągnęliśmy na jego kupno. Jak widać nie jest to opłacalnie zdecydowanie lepiej będzie zdecydować się na kupienie takiego mieszkania dopiero wtedy, gdy faktycznie będziemy mieli takie możliwości. Pamiętajmy o tym, że nasze życie nie zawsze będzie wyglądało w taki sam sposób i możemy na przykład mieć gorszy okres w życiu, gdy zarabiać będziemy nieco mniej.

Budowa bloków mieszkalnych (sxc.hu)

Budowa bloków mieszkalnych (sxc.hu)

Nieruchomość

Ważną rzeczą jest też wycena nieruchomości Długołęka. Jest to jedna z formalności, która pozawala przede wszystkim oszacować czy dana nieruchomość faktycznie kosztuje tyle za ile została ona wystawiona. Z punktu widzenia banków jest to rzeczą Wazówną, bo w razie braku spłat będą musieli zająć taką nieruchomość. Jeżeli jednak wydają na kredyt więcej niż jest ona warta to nawet jej sprzedaż za cenę rynkową nie spowoduje, że pieniądze będą mogły do nich wrócić w takiej ilości jak to powinno mieć miejsce. Jedynie dzięki temu będziemy w stanie załatwić wszystkie sprawy związane z finansowaniem zakupu takiego mieszkania. Warto jest zorientować się czy mamy w ogóle zdolność kredytową i czy będziemy mogli zapożyczyć się na aż tak wielką sumę. Jest wiele osób, które nie ma umowy na czas nieokreślony i wtedy bardzo ciężko będzie dostać pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku. Dobrze jest o tym pamiętać.