Energia atomowa i jej zastosowanie

Na przestrzeni lat człowiek dokonał całej masy bardzo istotnych odkryć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie z nich były dobre dla ogółu ludzi i niektóre z nich mogą stanowić spore zagrożenie. Oczywiście poza nimi istnieją też takie rozwiązania, które w znaczącym stopniu ułatwiają nasze codzienne życie. Istnieją też takie odkrycia, które spełniają ona te warunki. Jednym z przykładów może być tutaj chociażby energia atomowa.

Elektrownie i broń jądrowa

Broń jądrowa (sxc.hu)

Broń jądrowa (sxc.hu)

Plusem w takim przypadku mogą być bez wątpienia elektrownie atomowe. Pozwalają one na uzyskanie ogromnych ilości energii ze stosunkowo niewielkiej ilości surowca. Jest to więc sposób na poradzenie sobie z problemem kończących się złóż tradycyjnych paliw kopalnianych. Rozwiązanie to znajduje jednak swoich zwolenników jak i też przeciwników. Przeciwnicy uważają bowiem, że elektrownie atomowe mogą być niezwykle niebezpieczne, a takie zdanie argumentują oni przede wszystkim katastrofami w tego typu elektrowniach, które miały miejsce w przeszłości.

Największym zagrożeniem w przypadku energii atomowej jest jednak przede wszystkim broń atomowa. To właśnie ona ma ogromną moc destrukcyjną i jedna bomba tego typu mogłaby obrócić w pył mniejsze miasto. Z tego właśnie powodu używanie jej w warunkach bojowych jest obecnie zabronione i pilnują tego różnego rodzaju traktaty. W momencie eksplozji wytwarza się bowiem ogromna ilość ciepła oraz fala uderzeniowa, która w krótkim czasie może zniszczyć wszystko na swojej drodze. Jest to jak do tej pory najbardziej destrukcyjna broń znana człowiekowi i bez wątpienia może stanowić poważne zagrożenie w nieodpowiednich rękach.