Praktyki zawodowe

Podczas ostatnich lat studiów wszyscy studenci muszą zdobyć praktyki zawodowe aby móc dostać absolutorium. Odnalezienie i przetrwanie praktyk to jest dopiero połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi faktyczne nauczenie się, zdobycie doświadczenie i przygotowanie się do rzeczywistości pracy, która to rzeczywistość powinna nadejść szczęśliwie po zakończeniu studiów. Niestety tak się nie dzieje. Jak więc zmaksymalizować korzyści wynikające z praktyk zawodowych?

Odnajdź właściwe miejsce

apple-iphone-books-desk(sxc.hu)

apple-iphone-books-desk(sxc.hu)

Czy twoim marzeniem jest biuro tłumacza, kancelaria prawna warszawa, salon fryzjerski, czy sala lekcyjna, zawsze staraj się zdobyć praktyki u najlepszych. Nie idź tam, gdzie jest najłatwiej, gdzie mówi się, że jest mało roboty. Pójdź tam, gdzie jest ciężko i intensywnie, gdzie będziesz mieć dużo do zrobienia. W ten sposób najwięcej się nauczysz.

Uzupełnij życiorys

Jeżeli myślisz, że pracodawcy z jednej branży nie mają informacji o tym, jakiej jakości usługi świadczą konkurenci, jesteś w ogromnym błędzie. Na podstawie nazw poprzednich twoich pracodawców ci przyszli mogą określić, jak wiele umiesz i jak zostałeś wyszkolony. Poza tym, w swoim życiorysie wypisujesz, jakimi czynnościami się zajmowałeś. Przynoszenie kawy na nikim nie zrobi dobrego wrażenia.

Podejmuj się nowych wyzwań

Jeżeli podczas praktyk nie masz zleconego żadnego zdania i siedzisz przy biurku zastanawiając się, czy wyjęcie kanapki będzie w ogóle zauważone, przejdź się po biurze, zapytaj, co jeszcze możesz zrobić. Sam poszukaj dodatkowych zadań. Każda własna inicjatywa zostanie doceniona przez szefa i być może twoje praktyki studenckie przerodzą się w prace na pełny etat.