Jak zmieniały się samoloty na przestrzeni lat?

Różnego rodzaju samoloty to obecnie coś, co często widzimy na naszym niebie. Są one niezwykle powszechne, choć oczywiście nie zawsze tak było. Początki lotnictwa były bowiem bardzo skomplikowane i często dochodziło do wypadków, które spowodowane były tym, że samoloty nie mogły utrzymać się w powietrzu. Z czasem jednak wszystko ulegało zmianie, a największym przełomem było umieszczenie w samolocie silnika, który pozwalał na skuteczny lot.

Samoloty bojowe i pasażerskie

Prawdziwy przełom miał również miejsce podczas drugiej wojny światowej, kiedy to samoloty bardzo często pojawiały się na polach bitew i często to właśnie one były najbardziej śmiercionośną bronią. Powodem takiego stanu rzeczy była osiągana przez nie prędkość, która powodowała że samoloty były bardzo trudne do zestrzelenia. Taka sytuacja ma miejsce również i dziś, choć dzisiejsze samoloty są zdecydowanie bardziej zaawansowane pod każdym względem. Są to przede wszystkim myśliwce, które są niesamowicie szybkie oraz posiadają bardzo skuteczną i precyzyjną broń.

Samolot pasażerski (sxc.hu)

Samolot pasażerski (sxc.hu)

Nie sposób nie wspomnieć jednak również o tym, że w wielu przypadkach samoloty wykorzystywane są przede wszystkim w celach pasażerskich. Poruszanie się samolotem należy do jednego z najszybszych i najbezpieczniejszych sposobów na podróżowanie. Pomimo to wiele osób boi się latać, lecz trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że obecna technologia sprawia, że lot samolotem jest niezwykle bezpieczny i tak naprawdę nie mamy podczas niego absolutnie żadnych powodów do obaw.