Zadbajmy o zdrowie własnych zębów

Zdrowe, mocne i piękne zęby to marzenie każdego z nas. Nie każdy jednak jest w stanie pochwalić się takim właśnie uśmiechem. Dlaczego? Wszystko zależy od genetycznych predyspozycji, ale również od higieny jamy ustnej. Bardzo wiele osób w żaden sposób nie dba o zęby i stąd bierze się najwięcej problemów. Już nawet dzieci potrafią mieć z tym duży problem. Co dopiero osoby, które przez lata wystawiali je na działanie wielu niekorzystnych czynników. Jeżeli chcemy faktycznie zacząć dbać o zęby to powinniśmy mocno ograniczyć ilość spożywanych słodyczy oraz innych przekąsek. To właśnie one w największym stopniu odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy. Jest to choroba bakteryjna, która objawia się powstawaniem dziur. Z biegiem czasu pogłębiają się i powodują dość duże zmiany w strukturze zęba. Objawia się to przede wszystkim silnym bólem. Konieczne będzie rozpoczęcie leczenia, które pozwoli na rozwiązanie tego problemu. W tym celu będziemy musieli udać się do lekarza, który będzie już wiedział co z tym zrobić.

Dentysta

Osobą odpowiedzialną za leczenie zębów jest dentysta. Będzie w stanie zaradzić wszystkim problemom z jakimi się zgłosimy. Niestety dla większości osób wizyta w gabinecie dentystycznym nie jest najprzyjemniejszym doznaniem. Dzieje się tak głównie z uwagi na fakt, że leczenie stomatologiczne może być bardzo bolesne. Oczywiście istnieje możliwość podjęcia działań zaradczych i stosowanie środków przeciwbólowych. Dzięki nim można przeżyć taką wizytę bez najmniejszych problemów. Jeżeli jednak nie chcemy chodzić tak często na wizytę do stomatologa to warto jest zadbać o higienę jamy ustnej. Można to osiągnąć przede wszystkim dzięki szczotkowaniu. Warto jest zapoznać się z dostępnymi szczoteczkami, bo każda z nich nadaje się do nieco innego rodzaju uzębienia. Najlepiej sprawują się i tak urządzenia elektryczne, które są w stanie dotrzeć zdecydowanie głębiej niż tradycyjne rozwiązania. Z nimi dbanie o zęby jest łatwiejsze i zajmuje mniej czasu. Oczywiście jeżeli nie jesteśmy przekonani do tego rozwiązania to zwykła szczoteczka również będzie dla nas odpowiednia.

Stomatolog (sxc.hu)

Stomatolog (sxc.hu)

Higiena jamy ustnej

Oprócz tego warto jest stosować inne rozwiązania jak na przykład płukanie ust za pomocą specjalnych płynów stomatologicznych. Ich zadaniem jest wypłukiwanie tych bakterii, które nie zostały usunięte w czasie konwencjonalnego mycia. Dodatkowo mają one silny zapach, który odświeża jamę usną i dba, aby oddech nie był nieprzyjemny. Kolejną rzeczą, która jest ważna to używanie nici dentystycznych. Ich zadaniem jest usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni między zębowych. Wiele osób ma z tym problem, bo nie jest w stanie pozbyć się kawałków pożywienia spomiędzy zębów. W ten sposób bardzo łatwo może dojść do rozwinięcia się próchnicy. Musimy na takie rzeczy uważać i bardzo dokładnie sprawdzać czy nie zostało coś pomiędzy zębami. Dzięki takiej profilaktyce wizyty u lekarza będą jedynie kontrolne.