Schody na przestrzeni dziejów i współcześnie

Schody pełniły ogromnie ważną rolę na przestrzeni dziejów. Początkowo były one wykorzystywane w bardzo symbolicznym ujęciu. Zwykle nie wykorzystywało się ich w tradycyjnym budownictwie, bo domy z reguły były parterowe. Używano ich w miejscach, które z jakiegoś powodu były wywyższone. Na przykład świątynie lub kaplice. Był to symbol, który niejako łączył ludzi z bogiem. Taka przynajmniej była symbolika schodów. Do dziś można spotkać się nawet z takimi miejscami, gdzie klasztory położone są na znacznych wysokości, a dojście do niego możliwe jest dopiero po pokonaniu wielu schodów. Z punktu widzenia praktyczności nie mają one żadnego uzasadnienia, ale jako symbol ma już znacznie większe znaczenie. Same schody mają jednak też pewną ważną funkcję, z której obecnie też korzystamy. Przede wszystkim stwarzają one możliwość budowania miast nie tylko na płaszczyźnie poziomej, ale również w pionie. Nie musimy wszystkiego sprowadzać do jednego poziomu, bo w razie potrzeby dotrzemy tam właśnie po schodach. Podobnie jest zresztą w naszych domostwach.

Domy piętrowe

Bardzo często chcemy, aby nasz dom był piętrowy. Jett o dla nas rozwiązanie tańsze, bo przede wszystkim nie musimy posiadać tak rozległej działki, gdzie pomieszczą się wszystkie planowane przez nas pomieszczenia. W nich również wykorzystuje się schody, chociaż mogą przyjmować one przeróżne kształty. Najczęściej są one klasyczne, czyli zupełnie proste, zabudowane z poręczą. Okazuje się jednak, że ludzie coraz częściej chcą z tym eksperymentować i wybierać takie rozwiązania, które przynajmniej w niewielkim zakresie będą jakoś się wyróżniały. Obecnie prawdziwie modne są schody bez zabudowań, czyli Faltwerktreppe. Są one szczególnie modne na zachodzie. Głównie z tego powodu, że jesteśmy w stanie w ten sposób znacznie odciążyć pomieszczenia i sprawić, że będą one znacznie dla nas przestronniejsze i mniej nachalne. Główną różnicą jest to, że nie mają one wsporników, które znajdują się poniżej schodów i łączą je z podłogą. Zwykle zajmowały one dużo miejsca i nie zapewniały takiej wygodny.

Staromodne schody kręte (sxc.hu)

Staromodne schody kręte (sxc.hu)

Schody

W tym przypadku mamy jednak do czynienia z nieco innymi schodami. Są one przytwierdzone bezpośrednio do ściany, co nie wymaga więc dodatkowego stosowania wsporników. Mają one bardzo ciekawy wygląd, który jest w stanie wnieść powiew świeżości do naszego dom. Jeżeli planujemy w najbliższym czasie wymieniać schody to powinniśmy zastanowić się nad tym w jaki sposób powinny one wyglądać. Poza samym rodzajem mamy jeszcze wiele możliwości modyfikacji. Przede wszystkim będziemy mogli zdecydować się na wspomniane już rozwiązanie. Co na tym zyskamy? Przede wszystkim unikalny, a zarazem modny wygląd. Ponadto będziemy mieli lepszy rozkład światła, bo będzie padało ono znacznie lepiej niż miało miejsce do tej pory. Powinniśmy dokładnie takie rzeczy przemyśleć, bo będą miały one bardzo ważny na wiele lat naszego mieszkania w takim domu. Nie podejmujmy decyzji od razu, ale poświęćmy kilka dni na to, aby przemyśleć sprawę.