Prawo spadkowe – testament

Jeżeli mamy pokaźny majątek i nie jesteśmy samotni, a wręcz przeciwnie, zależy nam na dobrobycie i zabezpieczeniu finansowym naszej rodziny, warto zastanowić się nad sporządzeniem testamentu. Można to zrobić w trzech różnych formach, jednak najskuteczniejszą jest bez wątpienia testament sporządzony przez notariusza.

Jak sporządza się testament?

Jak już wspomniałem, testament można sporządzić na trzy sposoby. Jakie?
testament (sxc.hu)

testament (sxc.hu)

Najłatwiej spisać testament własnoręczny, w którym na zwykłej kartce papieru wyrażamy swoją ostatnią wolę. Koniecznym warunkiem, aby testament zachował ważność, jest napisanie go odręcznie i własnym pismem oraz opatrzenie dokumentu datą i podpisem. Warto przechować go w miejscu, w którym będzie mógł być w przyszłości z łatwością odnaleziony.

 Mniej znaną formą testamentu jest testament allograficzny. W tym wypadku, testator, czyli osoba sporządzająca testament, składa oświadczenie woli w obecności urzędnika odpowiedniej rangi oraz dwóch światków.

Jednak najlepiej sporządzić testament u notariusza. Kancelaria notarialna zabrze na pewno podejmie się tego zadania. Dzięki profesjonalnej pomocy, wiedzy i wysokim kompetencjom notariusza, może mieć pewność, że testament będzie dobrze sporządzony. Szczególnie ważne są sprawy majątkowe, które trzeba dobrze ująć w dokumencie, aby testament mógł być zrealizowany zgodnie z faktyczną wolą testatora. Poza tym, taki testament notarialny jest o wiele bardziej wiarygodny i nie ma co do  niego wątpliwości, że nie jest podrobiony. Notariusz bowiem weryfikuje tożsamość osoby oraz jej zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji. Sprawdza także, czy testator nie został przymuszony do sporządzenia tego testamentu,. Nie da się zatem obalić tego dokumentu notarialnego.