Zobowiązania finansowe – jak się z nich wywiązywać?

Życie człowieka jest nieprzewidywalne i tak naprawdę nigdy nie możemy być pewni tego, co tak naprawdę się wydarzy w przyszłości. Dlatego przez cały czas powinniśmy być ostrożni i wskazywać się pewną przezornością. Szczególnie w obecnych czasach, gdy przyszłość każdego człowieka nie jest w żaden sposób pewna. Może dochodzić między innymi do utraty pracy czy też podupadnięcie na zdrowiu. W takim przypadku będziemy potrzebowali pieniędzy, które nie spadną nam z nieba. Dlatego zawsze powinniśmy dysponować jakimiś oszczędnościami i mieć jak najmniej zobowiązań. Wszelkie kredyty czy pożyczki powinniśmy zaciągać jedynie wtedy, gdy mamy pewność, że będziemy w stanie je spłacić. Jest cała masa osób, które nie poradziły sobie z obciążeniami i zwyczajnie zbankrutowały. Ich majątek został zajęty przez komornika, co pozwoliło na spłacenie długu i zaczęcie wszystkiego od zera. Osoby, które nie mają zabezpieczenia majątkowego często muszą liczyć się z innym rodzajem kary np. pozbawieniem wolności na określony czas.

Komornik

Jeżeli kiedyś będziemy w takiej sytuacji to powinniśmy dogadać się z wierzycielami i komornikiem. Ustalmy, że spłacimy całe zadłużenie, ale na przykład w ratach. W ten sposób nie będziemy musieli spaść na samo dno i być może uda się nam jeszcze wyjść na prostą. Komornik Sądowy Kraków jest w stanie w trakcie postępowania egzekucyjnego zająć nasz majątek. Przede wszystkim ruchomości takie jak samochody, komputery, biżuterię czy inne przedmioty o dużej wartości. Następnie trafiają one do sprzedaży np. na aukcję, a pieniądze z takiej licytacji przeznaczone są do spłacenia wierzyciela. Oczywiście pewien procent ze sprzedaży trafia do komornika. Mogą zostać zajęte również nieruchomości, ale jedynie wtedy, gdy nie jest to jedyny lokal, w którym taka osoba jest zameldowana. W praktyce rzadko spotyka się z zajmowaniem domów i mieszkań, chociaż to również jest możliwe. Są też takie przedmioty, które nie podlegają procesowi egzekucji i nie mogą zostać odebrane przez kogokolwiek.

Pieniądze (sxc.hu)

Pieniądze (sxc.hu)

Egzekucja komornicza

Do nich zaliczają się zwierzęta domowe, przedmioty i narzędzia potrzebne do wykonywania pracy zawodowej, materiały przeznaczone do nauki, bielizna i odzież osobista, stypendia, świadczenia alimentacyjne, dodatki od państwa itd. W ten sposób człowiek nie zostanie bez środków do życia, ale te zostaną ograniczone do minimum. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze mieć oszczędności, dzięki nim możliwe stanie się spłacenie nagłego zobowiązanie czy też poradzenia sobie w niektórych sytuacjach. Takie rzeczy są naprawdę ważne i jak pokazuje doświadczenie innych osób – można spaść z naprawdę wysokiego konia. Zwykle takie problemy mają osoby, które zajmowały wysokie stanowiska i powodziło się im w życiu. Przyzwyczaili się do dostatniego życia i nawet mimo problemów finansowych nie obniżyli standardów. Osoby mniej zamożne są w stanie lepiej poradzić sobie z kłopotami i ograniczyć wydatki do minimum. Nie jest to jednak zasada, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.