Lean Manufacturing – wdrażanie w zakładzie przemysłowym

W zakładach produkcyjnych bardzo często podejmuje się różnego rodzaju zmiany, które mają za zadanie minimalizację kosztów działalności. Większość współczesnych przedsiębiorstw pracuje w tzw. systemie pchającym. Oznacza to, że każdego miesiąca tworzony jest plan, który musi zostać zrealizowany. W ten sposób produkowane są elementy niejako z góry, bez gwarancji tego że zostaną one sprzedane. Ten sposób uznawany jest za dość bezpieczny, ale również bardzo nieekonomiczny. Można znacznie zwiększyć swoje dochody poprzez zastosowanie systemów ciągnących (z angielskiego pull system). W takim przypadku każdy proces wytwórczy odpowiedzialny jest za poprzedni. Jeżeli pojawi się zapotrzebowanie u klienta to dopiero wtedy rozpoczynana jest produkcja. W ten sposób wytwarza się tyle sztuk, ile jest wymaganych. Nie musimy w żaden sposób przejmować się tym, że czegoś nie sprzedamy i będziemy musieli ponosić koszty związane z magazynowaniem. Jest to tylko zamrożenie kapitału, co w efekcie prowadzi do dużych strat.

Relokacja maszyn

Dlatego jeżeli mamy taką możliwość to warto jest zapewnić sobie rozwiązania, które pozwolą na przepływ ciągły jednej sztuki. W takiej sytuacji może okazać się, ze konieczne będzie całkowite przeprojektowanie całej hali produkcyjnej. Wiąże się to więc z przestawianiem maszyn na planie hali. Jest to zadanie trudne, które wymaga odpowiedniego podejścia. Transport maszyn nigdy nie jest prosty i może zajmować naprawdę dużo czasu. Warto jest znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam przede wszystkim na zmniejszenie problemów z tym związanych. W tym celu można zgłosić się do specjalistycznych firm, które specjalizują się w ich relokacji. Nie będziemy musieli do tego celu angażować pracowników, którzy w większości przypadków nie mają o tym pojęcia i tylko mogą wygenerować straty. Dlatego jeżeli mamy do czynienia z maszynami, które są warte nawet kilkaset tysięcy złotych to warto jest zachować wszelkie dostępne środki bezpieczeństwa. W ten sposób nie będziemy narażali się aż tak bardzo na straty i będziemy mogli odpowiednio do wszystkiego podchodzić.

Produkcja (sxc.hu)

Produkcja (sxc.hu)

Transportowanie urządzeń

Kolejną rzeczą, która jest dla nas ważna to transportowanie maszyn pomiędzy zakładami lub oddziałami. Często zachodzi konieczność, aby przetransportować jedną rzecz do innego miejsca. W takiej sytuacji konieczne jest zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Korzysta się wtedy przede wszystkim z takich rozwiązań, które będą w stanie zagwarantować bezpieczeństwo zarówno dla samej maszyny, jak i dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Może okazać się, że konieczne będzie rozmontowanie takiej maszyny, aby mogła się ona zmieścić do typowej naczepy. Wiąże się to z dodatkową pracą, którą jednak trzeba będzie wykonać, aby móc sobie z tym poradzić. Podobnie jest w przypadku transportowania maszyn, które nie mogą samodzielnie poruszać się własnym napędem np. tak, jak to jest w przypadku koparek gąsienicowych, która muszą być transportowane na lawecie.