Problemy z transportowaniem materiałów sypkich

Zakłady przemysłowe zajmujące się obróbką materiałów sypkich muszą być specjalnie do tego przystosowane. Wbrew pozorom wymagają one większych środków finansowych niż w przypadku gazów lub cieczy. Problemy pojawiają się już na etapie samego transportu. Nie można tego robić za pomocą rurociągów, które bardzo szybko mogą się zatkać uniemożliwiając całkowicie przepływ. W takiej sytuacji konieczne jest korzystanie z przenośników transportowych, które mają swoje ograniczenia. Na przykład nie mogą być one pod zbyt dużym kątem – w ten sposób będzie dochodziło do przesypywania się materiałów. W ten sposób efektywność takiego transportu będzie minimalna i będzie dochodziło do wielkich strat. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie specjalnego mechanizmu, który przypomina wiatrak z łopatkami. Jest on w stanie wynieść materiał sypki na większą wysokość. Nie rozwiązuje to jednak całkowicie problemu, ale jest w stanie przynajmniej pomóc nam w dostarczeniu materiału do obróbki. Problemem jest również to, że bardzo często będziemy mieli do czynienia z różną ziarnistością takiego materiału.

Transport materiałów sypkich

Raz może być to niemal sam piach, innym razem gorzej rozdrobniony kamień. Do każdego będziemy musieli podejść w indywidualny sposób. Jeżeli będziemy chcieli przesypać taki materiał do pojemników to konieczne będzie użycie specjalnego leja. W tym przypadku również pojawi się dość poważny problem. Jeżeli tak po prostu wsypiemy do środka materiały sypkie to dojdzie do powstania zatoru, który uniemożliwi wysypywanie się materiału. Jest to normalne i związane jest z naprężeniem powierzchniowym. Cząsteczki materiału nawzajem się przyciągają i w ten sposób stabilizują cały kład. Rozwiązaniem będzie zastosowanie wibracji, które są w stanie wprawić całość w ruch i w ten sposób zanurzyć powstawania naprężeń. Dzięki temu będzie dochodziło do swobodnego przemyły materiałów przez lej. W zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się tzw. elektrowibratory.

Materiały sypkie bywają bardzo trudne w obróbce (sxc.hu)

Materiały sypkie bywają bardzo trudne w obróbce (sxc.hu)

Praca w pyle

Kolejną rzeczą, która jest dla nas ważna to rozrabianie materiałów. Do tego celu wykorzystuje się kruszarkę. Jest to potężna maszyna, której zadaniem jest ścieranie kamienia na mniejsze kawałki. W tym procesie może dochodzić do powstawania pyłu, który jest bardzo niebezpieczny. W odpowiednim stężeniu wybuchowym może dojść do jego samozapłonu i detonacji. Musimy o tym pamiętać, bo w zakładach obróbki materiałów sypkich często dochodzi właśnie do takich wypadków. Musimy zwyczajnie pamiętać, żeby uważać przy takiej pracy, a nie powinno dojść do żadnych problemów. Ważna jest też dobra wentylacja oraz odpowiednia ochrona przez wdychaniem pyłów. Jest to dla nas rzeczą naprawdę ważną, bo w czasie pracy chcąc, nie chcąc będziemy musieli oddychać takim powietrzem, a to może przełożyć się na powstawanie problemów. Jeżeli zachowamy odpowiednie środki ostrożności i będziemy mieli głowę na karku to nie będziemy musieli się niczym konkretnym przejmować.