Ergonomiczne warunki do pracy biurowej

Ergonomia pracy jest nauką skupiającą się na dostosowaniu stanowiska do możliwości fizycznych człowieka. Jest to ważne zagadnienie, które może wpływać na wydajność pracowników i ich komfort pracy. Jeżeli wymagamy od osób zatrudnionych, że będą wykonywały swoją pracę w sposób szybki i wydajny to będziemy musieli zapewnić im właściwe do tego warunki. Dlatego nie bójmy się inwestować w wyposażenie, które będzie przekładało się na polepszenie możliwości wykonywania pracy. Niestety jest wielu pracodawców, którzy bardzo oszczędzają na wygodnie, co przekłada się na bardzo mierne warunki do pracy. Nie dziwmy się później, że obowiązki są wykonywane powoli, niedokładnie i często konieczne jet wykonywanie popraw i korekt. Człowiek nie jest w stanie odpowiednio się skoncentrować, gdy odczuwa dyskomfort np. cieplny. Z tego właśnie powodu tak ważne jest, aby osoby zatrudnione miały możliwość manipulowania temperaturą według własnego uznania. Co to oznacza?

Wygoda pracowników

W lecie pracownicy powinni mieć możliwość włączenie klimatyzatora lub wentylatora. Dzięki temu możemy obniżyć temperaturę panującą w pomieszczeniu i dostosować ją do swoich własnych potrzeb. Z drugiej strony w trakcie mroźnej zimy powinniśmy móc ją samodzielnie podnieść poprzez odkręcenie grzejnika na odpowiednią wartość. Takie rzeczy są bardzo proste, a są w stanie w naprawdę dużym stopniu wpłynąć na komfort zatrudnienia. Nie zapominajmy też o wentylacji. Jest ona istotna, ponieważ dzięki dostępowi do świeżego powietrza będziemy w stanie myśleć znacznie bardziej trzeźwo, nie będziemy tak zaspani. Przełoży się to na wydajniejszą pracę, mniejszą liczbę popełnianych błędów i większą ochotę do wypełniania swoich obowiązków. Kratka wentylacyjna powinna znaleźć się więc w każdym pomieszczeniu, gdzie pracują ludzie. W przypadku zakładów przemysłowych wentylacja jest jeszcze ważniejsza, ponieważ tam może dochodzić do uwalniania się toksycznych lub szkodliwych oparów. Dzięki wentylacji możliwe jest ciągłe wymienianie powietrza, co minimalizuje ryzyko zatrucia się.

Wentylacja ścienna (sxc.hu)

Wentylacja ścienna (sxc.hu)

Wzrost efektywności pracy

Ważną kwestią jest również samo stanowisko pracy. Powinno być ono dostosowane do każdego pracownika. Każdy przecież ma inny wzrost, a to już wymusza pewne różnice. Dobrze widać to na przykładzie pracy biurowej. Powinniśmy mieć tak dobrany fotel oraz biurko, aby można było wygodnie usiąść. Istotne będzie w tym przypadku wszystko – położenie pleców, podłokietnika, odchylenie siedziska itd. Pracownik powinien mieć do swojej dyspozycji fotel regulowany z podparciem pięciostopniowym i podłokietnikami. Dzięki temu możliwe jest jego odpowiednie ustawienie, aby dostosować go do każdej sylwetki. W ten sposób będziemy w stanie wykonywać swoją pracę bardzo szybko i bez narażania się na popełnianie błędów czy też postępowego zmęczenia. Jest to inwestycja, która opłaca się również pracodawcy i szybko jest w stanie się zmienić.