Czyszczenie i pranie dywanów

Czyszczenie i pranie dywanów jest tą czynnością, którą spośród wielu domowych obowiązków zdecydowanie najmniej lubimy. Pomimo mody na odkrywanie i eksponowanie drewnianych podłóg w domu, wciąż konsekwentnie rozkładamy w naszych domach różnej wielkości dywany. Bez wątpienia dywan nadaje wnętrzu przytulności i je ociepla, co jest szczególnie pożądane w okresie jesienno-zimowym i długich niekoniecznie ciepłych i przyjemnych wieczorów. Jednak dywan w domu poza oczywistymi zaletami generuje także pewien kłopot. Czyszczenie.

b

Z racji na funkcje i przeznaczenie dywanów, nietrudno oprzeć się wrażeniu, że są one elementami wyposażenia wymagającymi regularnego i dokładnego czyszczenia. I nie mowa tutaj jedynie o odkurzaniu, ale przede wszystkim o czyszczeniu. Pranie dywanów to czynność niezwykle trudna a do tego wymagająca niemałej wiedzy. Tym bardziej więc dziwi fakt, że w większości przypadków zamiast oddać dywan specjalistom, decydujemy się na samodzielne czyszczenie. Skutki bywają opłakane, bo zazwyczaj nie potrafimy rozpoznać rodzaju włókna, z jakiego wykonany jest dywan, a co za tym idzie – dobrać odpowiedniego środka do prania. Często zdarzają się także sytuacje zalania dywanu, co jest najgorszą opcją z możliwych, ponieważ nasiąknięty wodą dywan zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń i pojawiają się na nim brunatne zacieki. Takie dywany bardzo często nadają się tylko na śmietnik.

Zupełnie inaczej jest, jeżeli skorzystamy z usług firmy piorącej.

Tymczasem oddając dywan do prania firmie wyspecjalizowanej w tym zadaniu, posiadającej odpowiednie środki, mamy gwarancję nie tylko tego, że nasz dywan nie zostanie zniszczony, ale także tego, że odzyska dawny wdzięk. Skuteczność specjalistów opiera się na znajomości włókien, z których wykonywane są dywany, doboru specjalistycznych środków, oraz profesjonalnego sprzętu. Mowa tu oczywiście o maszynach wprowadzających detergent głęboko we włókna dywanu a następnie, dzięki odpowiednio silnej sile ssania – wysysaniu z nich rozmiękczonego brudu. Niezwykle ważne jest tutaj to, że do tego rodzaju czyszczenia używa się minimalnej ilości wody, a więc nie musimy obawiać się przelania dywanu. Dodatkowo, wyprany dywan umieszcza się w specjalnych suszarniach, które suszą dywany niemal błyskawicznie.

c

Zanim jednak specjalista zabierze się do prania naszego dywanu, musi określić przede wszystkim długość i rodzaj włosia. Innych środków używa się do prania dywanów z włókien naturalnych, a innych – do dywanów syntetycznych. Wiedza jest tutaj kluczem do sukcesu, oprócz oczywiście profesjonalnego sprzętu. Warto więc skierować swoją uwagę na specjalistów, aniżeli próbować samodzielnie uprać dywan. Stracimy czas i energię a do tego prawdopodobnie uszkodzimy dywan.