• Home »
  • Prawo »
  • Poważne tarapaty związane z prawem autorskim i pomoc prawników

Poważne tarapaty związane z prawem autorskim i pomoc prawników

Prawo istnieje po to, by go przestrzegać na dosłownie każdym kroku. Dotyczy ono niemal wszystkich czynności jakie wykonywane są przez ludzi każdego dnia. Należy przestrzegać prawa drogowego, prawa autorskiego (które tak łatwo jest złamać korzystając z internetu) i wielu innych przepisów, które określają to co można i czego nie można robić. Jeżeli ktoś nie respektuje prawa danego miejsca, będzie musiał liczyć się z koniecznością spotkania się twarzą w twarz z poważnymi konsekwencjami, które są swego rodzaju karą. Prawo nie obowiązuje tylko wśród ludzi, ale i w przypadku poważnych instytucji, czy nawet pośród państw znajdujących się na mapie świata. Zazwyczaj wszelkie przepisy prawne napisane są językiem na tyle prostym, by możliwe było łatwe ich zrozumienie. Jednak przepisów jest na tyle dużo, że często chcąc postępować zgodnie z określonymi w prawnych zasadach regułami, musimy sięgać po pomoc prawników, którzy są ekspertami do spraw związanych z prawem. Na dzień dzisiejszy nie brakuje osób, które służą tego typu pomocą.

Prawo (sxc.hu)

Prawo (sxc.hu)

Niektóre przepisy łatwo jest złamać nieświadomie

Tak się składa, że wiele osób nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że w danym momencie łamane jest przez nich prawo. Najlepszym tego przykładem jest z pewnością prawo autorskie, które zabrania rozprzestrzeniania autorskich plików, nagrań, filmów, muzyki, zdjęć bez zgody autora. Wiele osób pobiera z internetu wszelkiego rodzaju treści. Samo pobieranie utworów muzycznych czy filmów nie jest jakoś ścigane poprzez władze, jednak w przypadku rozpowszechniania takich plików, prawo wygląda dość surowo. Wiele osób pobiera nielegalnie pliki przy użyciu sieci torrent. Programy, które umożliwiają pobieranie plików przy użyciu tej sieci, w momencie gdy coś pobierają, równocześnie wysyłają, przez co liczy się to jako forma dzielenia się nielegalnymi plikami z innymi ludźmi, co może okazać dość przykre w przypadku konsekwencji, które mogą zostać wyciągnięte. Na dzień dzisiejszy rozprzestrzeniane w sposób nielegalny pliki przynoszą wielu twórcom ogromne straty.

Dawniej nielegalne pliki rozpowszechniano na płytach CD i DVD (sxc.hu)

Dawniej nielegalne pliki rozpowszechniano na płytach CD i DVD (sxc.hu)

Gdzie szukać pomocy w razie problemów z prawem?

Niejednokrotnie zdarzało się, że policja pukała do drzwi wielu osób, z nakazem zarekwirowania komputera osobistego lub laptopa danej osoby, która rozprzestrzeniała pliki. Karą za taki czyn jest najczęściej bardzo duża grzywna, a z komputerem musimy pożegnać się często nawet na kilka miesięcy. Jeżeli mamy pewność, że nie rozprzestrzenialiśmy plików, to raczej nie musimy się niczym przejmować, ponieważ raczej nie spotka nas kara, jednak jeżeli rozprzestrzenialiśmy pliki na naprawdę dużą skalę, to konsekwencje mogą być bardzo poważne. W takiej sytuacji może się okazać przydatna pomoc miejsca jakim jest kancelaria prawna Pruszków, która z pewnością będzie w stanie poradzić nam, co powinniśmy zrobić i jak postępować, by uniknąć kary lub ograniczyć jej surowość do minimum. Na dzień dzisiejszy ważne jest by przestrzegać prawa, wtedy nie trzeba się niczym przejmować.