Poszczególne etapy budowy domu drewnianego

Domy drewniane w porównaniu do domów klasycznych czy pasywnych buduje się całkiem szybko, a ogólne koszta wcale nie są bardzo wygórowane. Niegdyś domy drewniane spotykało się głównie w okolicach górskich, jednak z czasem ludzie zaczęli budować je w zupełnie innych miejscach naszego kraju. Domy tego pokroju posiadają szereg zalet, które z pewnością byłyby w stanie przekonać całkiem sporą liczbę osób. Drewniane domy często buduje się z solidnych bali drewna, ale zdarza się, że konstrukcja przypomina nieco inną formę. Na szczęście drewno jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się różnym metodom obróbki, dzięki czemu można modelować je poprzez przycinanie do niemal dowolnych kształtów. Przed osobami zajmującymi się konstruowaniem takich domów pozostawia to całkiem spore pole do popisu. Domy drewniane posiadają bardzo dużo zalet, które w dużym stopniu niwelują i tak niezbyt istotne wady. Proces budowy domu drewnianego jest całkiem prosty i odbywa się on bardzo sprawnie.

Piękny dom drewniany (pixabay.com)

Piękny dom drewniany (pixabay.com)

Główna konstrukcja domu z bali

Domy drewniane, jak już było wspomniane, często buduje się za pomocą drewnianych, długich i solidnych bali, które tworzą niemal całość domu. Sam proces budowy tego rodzaju domu polega mniej więcej na łączeniu ze sobą poszczególnych elementów i dokładnym przykręcaniu do siebie poszczególnych, drewnianych elementów. Taki dom jest w stanie wytrzymać nawet bardzo ekstremalne warunki pogodowe, ponieważ drewno w tym wydaniu jest bardzo wytrzymałe. Drewno jest materiałem jak najbardziej naturalnym, a co za tym idzie przyjaznym środowisku naturalnemu, doskonale więc komponuje się w otoczeniu przyrody. Domy drewniane buduje się szybciej, bo nawet bardzo złe warunki pogodowe w postaci silnego deszczu, nie są w stanie w bardzo dużym stopniu spowolnić wszelkich prac. W przypadku domów klasycznych kwestia stawiania wszystkich ścian wygląda nieco gorzej, ponieważ używa się w ich przypadkach zapraw murarskich, które muszą wyschnąć. Trudno jednak by wyschły, gdy pogoda maksymalnie wszystko utrudnia i spowalnia.

Budowa (pixabay.com)

Budowa (pixabay.com)

Konstrukcja dachu

Dach jest w przypadku domu bardzo ważny. Zarówno w domach drewnianych jak i tych klasycznych, murowanych, dach wykonuje się przy użyciu drewna. Z tego materiału najłatwiej jest stworzyć idealną konstrukcję, która będzie stanowiła podstawę dla dachówek. Podstawowym elementem nośnym konstrukcji całego dachu jest wiązar, który przenosi dosłownie całe obciążenie na podpory główne. Oczywiście spotkać się można z wiązarami stalowymi, jednak te drewniane są najpopularniejsze w przypadku domów prywatnych. Najważniejsze jest, by wszystkie elementy dachu były ze sobą bardzo dokładnie połączone. Do łączenia wiązarów dachowych wykorzystuje się bardzo często płytki perforowane lub kolczaste, które doskonale trzymają ze sobą poszczególne elementy wiązara. Nie można zapominać również o śrubach i wielu innych stalowych elementach, które zapewnią trwałą konstrukcję, która będzie w stanie wytrzymać niemal każde warunki.