Kitesurfing, czyli jak opanować podstawy

Jedno z najpopularniejszych pytań odnośnie kitesurfingu dotyczy trudności jego opanowania. W powszechnym przekonaniu jest to sport niezwykle trudny, który jest dostępny jedynie dla wybranych. Taki wizerunek tego sportu został wykreowany przez amerykańskich surferów z wybrzeża Florydy. Oglądając zdjęcia z magazynów sportowych, gdzie każda osoba ma idealnie wyrzeźbione ciało powoduje, że ulegamy sugestii jakoby był to sport dla ścisłej elity. Okazuje się jednak, że opanowanie podstaw tego sportu wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Nie musimy cechować się szczególną sprawnością – wystarczy, że będziemy mieli chęci, aby opanować podstawy tej dyscypliny. Często wystarczy tylko kilka godzin nauki, aby móc już samodzielnie pływać i doskonalić swoje umiejętności. Wiadomo, że w sporcie nigdy nie da się osiągnąć wszystkiego, a nauka trwa tak długo jak będziemy praktykować. Zaczynając jednak od postaw – najlepiej jest zgłosić się do szkoły, która specjalizuje się w prowadzeniu kursów dotyczących kitesurfingu.

Formy i tryby szkolenia

Takie szkoły oferują szkolenia w różnych formach i trybach. Dzięki temu będziemy mogli wybrać rozwiązanie, które najbardziej przypadnie nam do gustu. Osoby zupełnie zielone i nie mające doświadczenia częściej decydują się na szkolenia indywidualne. Dzięki temu mają pewność, że cała uwaga trenera będzie skupiona tylko na nich. W ten sposób można skoncentrować się też na jednym elemencie techniki i szkolić go pod okiem doświadczonej osoby. Tego rodzaju lekcje wykupywane są też w celu uczenia się nowych manewrów i zjawiskowych tricków. O wiele częściej praktykowane są szkolenia grupowe, które pozwalają na naukę pływania z kitem w wyśmienitym towarzystwie. Taki kurs IKO składa się z trzech części. Pierwsze godziny poświęcone są na omówienie zasad bezpieczeństwa, działania i budowy latawca. Są to podstawowe informacje, które pozwalają na rozpoczęcie kursu, który będzie miał miejsce już bezpośrednio na wodzie.

Sprzęt do kitesurfingu (pixabay.com)

Sprzęt do kitesurfingu (pixabay.com)

Trzyczęściowy kurs IKO

Druga część to już praktyczna nauka pływania z latawcem. W czasie szkolenia wykonuje się już samodzielnie ślizgi na wodzie. Główny nacisk położony jest jednak na naukę sterowania i balansowania ciałem. Są to rzeczy niezbędne do tego, aby móc później samodzielnie pływać, bez konieczności osób trzecich. Ostatni poziom kursu pozwala na doskonalenie techniki pływania oraz nauki skoków. Można zdecydować się na ukończenie każdego poziomu osobno, jak również zdecydować się na kompleksowe szkolenie w pakiecie. Kończąc takie szkolenia będziemy w pełni samodzielnymi kitesurferami, którzy poradzą sobie w każdych warunkach. Dalsza nauka będzie polegała już na zdobywaniu własnego doświadczenia w różnych miejscach na świecie. Szkolenie jest na tyle proste, że każdy bez większych trudności będzie w stanie przez nie przejść i z powodzeniem ukończyć.

Więcej informacji na temat szkolenia IKO można znaleźć pod adresem: https://www.surfpoint.pl/kitesurfing