Historia garnituru

Garnitur jest synonimem męskiej elegancji i trudno jest wyobrazić sobie bez niego strój oficjalny. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wybór właściwego garnituru to konieczność wzięcia pod uwagę bardzo wielu kwestii, ani też z tego, jaką drogę garnitury przeszły, zanim osiągnęły swój dzisiejszy kształt.

Już w okolicach roku 1800 powstał ubiór męski, który składał się z fraka o szerokich klapach, który to frak podcięty był z przodu w taki sposób, aby w wycięciu ukazywał się dół kamizelki. Ów modny ubiór był zainspirowany strojem do jazdy konnej i w jego skład wchodziły również wysokie buty oraz odpowiednie spodnie. Wszystkie elementy ubiory były oczywiście szyte na miarę i świadczyły o ich właścicielu. Wraz z czasem kolejne elementy tego ubioru przechodziły różnego rodzaju przemiany – wydłużały się nogawki, zmieniała się moda w zakresie barw, ewoluowały zasady dotyczące wyboru kamizelek. W kolejnych dziesięcioleciach ubiory męskie stawały się nieco kobiece – pojawiały się zaokrąglone biodra czy też wcięcia w talii, którymi charakteryzowały się pojawiające się w pierwszej połowie XIX wieku surduty.

Warto zauważyć, że przez  cały ten czas spodnie nie były wykonane w tym samym stylu co okrycie wierzchnie. Garnitur rozumiany jako komplet spodni i marynarki pojawił się dopiero w drugiej połowie XIX wieku – wcześniej zasady doboru tych dwóch części garderoby były oczywiście jasno określone, jednak nie zdarzało się, aby części te były jednolite. W XX wieku fasony zostały znacznie uproszczone, powrócono też do linii prostych. Także kolorystyka uległa znacznemu stonowaniu. Wraz z postępem techniki zamiast tradycyjnych garniturów na miarę pojawiły się garnitury szyte maszynowo, co skutkowało obniżeniem ich jakości, jednak wiek XXI wrócił do tradycyjnego krawiectwa i garnitury na miarę znów są symbolem elegancji i luksusu.

Garnitury przeszły określoną drogę od swoich początków aż po dzień dzisiejszy. Przez cały czas jednak dobrze skrojony, szyty na miarę garnitur był (i jest) świadectwem elegancji i obycia swego właściciela.

Wpis powstał we współpracy z garnitury na miarę