Jak dokładnie sprawdzić skuteczność izolacji ścian domu?

Odpowiednia izolacja ścian jest na dzień dzisiejszy całkiem istotna. Dzięki dokładnemu i szczelnemu ociepleniu wszelkich ścian od strony zewnętrznej, można w całkiem dużym stopniu zminimalizować wymianę ciepła pomiędzy wnętrzem domu, a zewnętrznym środowiskiem. Nie wszystkie metody ocieplania domu są tak samo skuteczne, choć zazwyczaj skuteczność uzależniona jest w całkiem dużym stopniu od umiejętności oraz doświadczenia osób, które zajmują się kładzeniem warstwy izolacyjnej. Bardzo popularne jest oczywiście wykorzystanie do ocieplenia domu styropianu, jednak zdecydowanie skuteczniejsze jest wykorzystanie granulatu wełny szklanej i odpowiedniej emulsji kleju. Dzięki temu znacznie lepiej można poradzić sobie z uniknięciem mostków termicznych, które mogą powodować wydostawanie się z domu ciepła. Ocieplanie natryskowe pozwala bowiem pokryć całą powierzchnię jednolitą warstwą. Jednak bez względu na zastosowaną technikę ocieplania domu, można spotkać się z wieloma nieszczelnościami, które najłatwiej jest wykryć poprzez wykorzystanie specjalistycznych kamer.

Dobrze ocieplony dom może być bardziej oszczędny (pixabay.com)

Specjalistyczne termowizyjne kamery

Badanie takimi kamerami może przynieść zaskakujące rezultaty, ponieważ jest niezwykle skuteczne. Takie badanie może dać dokładny obraz domu, na którym dokładnie będzie widoczne, w których miejscach nasz dom pozbywa się ciepła w największej ilości. Dzięki temu będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki związane z pozbyciem się poszczególnych nieszczelnych miejsc. Jednak by badanie dało najlepsze rezultaty, należy spełnić kilka istotnych warunków podczas jego przeprowadzania. Najlepiej, przeprowadzać takie badanie w zimie, gdy różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz domu, a środowiskiem zewnętrznym jest wystarczająco duża. W zimie o sporą różnicę nie trzeba się martwić. Ważne też, by podczas przeprowadzania badania nie padał deszcz, ponieważ w takiej sytuacji kamery termowizyjne mogłyby dać niezbyt dokładne dane. Deszcz może zakłócić poważnie ich pracę. Samo badanie powinno być przeprowadzane również w dzień niemal zupełnie bezwietrzny.

Jak poprawić szczelność poszczególnych części domu?

Badanie kamerami termowizyjnymi może dać dokładny obraz nieszczelnych punktów. Najczęściej pojawiają się one na mostkach termicznych w przypadku niektórych metod ocieplania domu oraz przy oknach i drzwiach. Takie elementy wyposażenia jakimi są okna oraz drzwi z czasem przestają być niestety całkowicie szczelne, co może okazać się poważnym problemem. Warto jest więc wymienić je na zupełnie nowe, ponieważ może to w naprawdę skuteczny sposób wpłynąć na szczelność domu. Dzięki dokładnej szczelności można w całkiem skuteczny sposób ograniczyć marnowanie się ciepła, które otrzymywane jest dzięki instalacji grzewczej, która znajduje się w naszym domu. Jeżeli dom jest nieszczelny, straty finansowe jakie będziemy ponosili mogą okazać się naprawdę wysokie. Jest to jeden z powodów, dla których badanie termowizyjne warto wykonać. Należy jednak pamięta o zagwarantowaniu odpowiednich warunków pracy kamerom, tak by otrzymane pomiary były naprawdę bardzo dokładne.