Rola gier komputerowych

Gry komputerowe to jedno z lepszych źródeł rozrywki. Potrafią wciągać na długie godziny i nieraz można stracić poczucie czasu. Z początku gry komputerowe ograniczały się do zwykłych platformówek, gdzie grafika nie grała większej roli. Ważna była rozgrywka a sama gra nie oferowała zbyt wiele od siebie. Przykładem mogły być gry, w których odbijało się piłeczką od ruchomej powierzchni. Jedynym zróżnicowaniem były jedynie przeszkody a gra i tak wciągała na długie godziny. Tego typu gry pojawiały się na komputerach, przenośnych konsolach, telefonach a nawet na telewizorach starej generacji.

Rywalizacja

Jedną z najlepszych możliwości oferowanych przez gry jest rywalizacja. To właśnie wciąga najbardziej. Z początku jedyną możliwością była gra przy jednym stanowisku komputerowym. Starsze pokolenie pamięta spotkania w kafejkach i rywalizację przy jednym komputerze. Warto wspomnieć o grach takich jak Deluxe Ski Jump, która w Polsce stała się bardzo popularna głównie ze względu na swoją prostotę. Oferowała tworzenie zawodów skoków narciarskich na wielu różnych w budowie skoczniach. Dodatkowo można było tworzyć dużą ilość graczy sterowanych manualnie więc tworzyło to doskonałe warunki do rywalizacji pomiędzy sobą. Aktualnie każdy komputer jest podłączony do internetu i większość gier oferuje tryb wieloosobowy. Podczas rozgrywki gracze spotykają się na serwerach i rywalizują między sobą. Warto wspomnieć o rozbudowanych grach typu MMORPG, gdzie w jednym momencie może się spotkać nawet kilkaset graczy.

gra (pixabay.com)

Gry uczą

Pomimo wielu absurdalnych gier, które można spotkać na rynku, można trafić na coś wartego uwagi dla rozsądnego człowieka. Dużo gier posiada tło fabularne, gdzie jest opowiadana jakaś historia rodem z filmu. Czasem nawet nie potrafimy zauważyć jak chłoniemy wiedzę z takich gier. Jeżeli gra nawet nas niczego istotnego nie uczy to może to być chociaż język. Zdecydowana większość gier jest produkowana w języku angielskim z dodatkiem napisów co powoduje częściową naukę języka obcego. W większych grach oferujących tryb wieloosobowy często pojawia się handel. Nawet jeśli nie znamy się na handlu w realnych warunkach to handel z gry może nas czegoś nauczyć. Zasady są zazwyczaj podobne i każdy działa pod siebie, tak aby jak najwięcej zarobić. Możliwości wynoszenia wiedzy z gier jest oczywiście dużo więcej a to są tylko proste przykłady jak gry potrafią wpływać na naszą wiedzę i światopogląd.