Samochód – jaki napęd najlepszy?

Wybór samochodu to jest jedna z trudniejszych życiowych kwestii. Zazwyczaj wybieramy samochód na kilka lat do przodu więc decyzja którą podejmiemy może być kluczowa. Warto na pewno sugerować się przeznaczeniem pojazdu. Zależy czy będzie to auto, które będzie służyć jako transport do pracy czy może będzie przeznaczone również na dłuższe podróże. Można także przemyśleć kwestię skrzyni biegów. Wiadome, że automatem podróżuje się wygodniej, jednak przyzwyczajenie do skrzyni manualnej może sprawiać problemy.

Napęd na przednią lub tylną oś

Najczęściej spotykanymi samochodami osobowymi są samochody z napędem na przednią oś. Charakteryzują się one większym bezpieczeństwem podczas trudnych warunków pogodowych. Kiedy pada deszcz jest dużo mniejsza szansa na poślizg, chociaż zdarza się w zimę problem aby ruszyć z zaśnieżonego miejsca. Samochody z napędem na tylną oś pojawiają się dużo rzadziej w ofercie producentów. Zazwyczaj mają dużo lepszą przyczepność niż te z napędem na przód ponieważ masa samochodu jest lepiej rozłożona. Jednak w przypadku trudnych warunków pogodowych trzeba bardziej uważać bo łatwiej takim samochodem wpaść w poślizg.

pickup (pixabay.com)

Samochody z napędem na cztery koła

Jak już można się domyślić jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Samochody z napędem na 4 koła mają najlepszą przyczepność do nawierzchni. Dodatkowo bardzo trudno wprowadzić je w poślizg. W sezonie zimowym raczej niemożliwe jest się zakopać takim samochodem, radzi sobie bez problemu w każdych warunkach. Niestety wciąż ten napęd jest oferowany do droższych samochodów. Można jedynie myśleć nad samochodem używanym z tym rodzajem napędu.