Wycieczki Szkolne

Każda szkoła niezależnie od stopnia powinna organizować wycieczki dla swoich uczniów. Wycieczki te powinny zawierać część naukową, bo są organizowane przez szkołę więc mają przyczynić się do rozwijania wiedzy. Z drugiej strony powinny zawierać także część integracyjną, aby uczniowie mogli odpocząć i spędzić czas ze sobą. Organizacja wycieczek jest bardzo ważna bo pozwala odbierać naukę trochę luźniej, nie tylko poprzez stresujące lekcje.

Wycieczki jednodniowe

Najczęstszą formą wycieczek szkolnych są te obejmujące jeden dzień lekcyjny. Zazwyczaj są to wyjazdy do pobliskiego miasta, gdzie znajduje się jakiś ciekawy obiekt naukowy. Przyjęło się, że powinno to być muzeum, bo jak wiadomo każde muzeum przesiąknięte jest wszelkiego rodzaju wiedzą o kulturze. Jednak muzea raczej nie przypadają uczniom do gustu, chyba że jest to muzeum nowoczesne i interaktywne. Dodatkowo każda tego typu wycieczka powinna zawierać co najmniej godzinę czasu poświęconego dla uczniów w ramach integracji.

architektura (pixabay.com)

Dłuższe wycieczki

Raz na jakiś czas szkoła powinna zorganizować wycieczkę obejmującą co najmniej 2 dni szkolne. Jest wiele obiektów naukowych, które przyjmują uczniów na szkolenia oraz prezentacje aktualnej technologii. Jednak takie obiekty znajdują się zazwyczaj w większych miastach, odległych od szkoły. Taki rozwój wiedzy jest równie potrzebny. Niestety poprzez reformy w szkolnictwie nauczyciele muszą zrealizować określoną ilość godzin lekcyjnych w ciągu roku. To przekłada się często na brak wycieczek w ciągu roku szkolnego z powodu braku wolnego czasu.