Ochrona komputera przed szkodliwym oprogramowaniem

Korzystanie z komputera osobistego wiąże się z odpowiedzialnością. Jeśli chcemy aby nasz sprzęt działał sprawnie to warto o niego zadbać. Dbanie o komputer pozwoli na kilka lat bezproblemowego korzystania. Problemów, które mogą nas spotkać jest wiele. Często może to być kurz który osiada na podzespołach, jednak wtedy trzeba tylko oczyścić wnętrze komputera i problem znika. Gorzej jest gdy komputer jest zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem.

Ochrona antywirusowa

Komputer zachowuje się trochę jak organizm człowieka. Kiedy dostanie się wirus to powoduje problemy w działaniu systemu. Zazwyczaj pierwszym objawem jest znaczne spowolnienie pracy systemu. Taki znak już może dać do myślenia i lepiej reagować wystarczająco wcześnie. Podstawowym działaniem w takim wypadku jest wyposażenie się w program antywirusowy i przeskanowanie dysku w poszukiwaniu wirusa. Program antywirusowy raczej nie będzie miał problemu z usunięciem intruza. Jednak warto wiedzieć, że dobra ochrona antywirusowa kosztuje i zazwyczaj jest to usługa na zasadzie rocznego abonamentu. Więc jeśli chcemy korzystać z dobrego antywirusa to trzeba wyłożyć trochę pieniędzy.

internet (pixabay.com)

Profilaktyka

Jeśli jednak nie mamy pieniędzy na antywirusa to warto stosować się do kilku ważnych zasad, to pozwoli uniknąć większości problemów. Podstawą powinien być oryginalny system operacyjny. Oryginalny system ma wbudowane usługi ochronne, które mogą pomóc w zabezpieczeniu komputera. Dodatkowo warto pamiętać o rozsądnym przeglądaniu internetu. Wszędzie jest pełno oszustów, którzy reklamują rzekomo użytkowe oprogramowanie. Nie powinno się ściągać oprogramowania z niewiadomego pochodzenia bo może to uszkodzić nasz komputer. To samo tyczy się niepewnych stron internetowych.