Zajęcia wychowania fizycznego w szkołach

Wychowanie fizyczne w szkołach dla jednych jest zbawieniem, dla innych najgorszym możliwym przedmiotem. Wiadome jest, że wychowanie fizyczne jest bardzo ważne. Dla niektórych jest to jedyny czas aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Aktywność fizyczna jest człowiekowi bardzo potrzebna to prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania zdrowej sylwetki.

Jak wyglądają zajęcia WF

Szkoły określają zazwyczaj 3 lub 4 godziny wychowania fizycznego w tygodniu. W większości szkół zajęcia te są dowolne i każdy ćwiczy to co mu odpowiada. Takie rozwiązanie jest dobre, ale tylko wtedy gdy ktoś z trenerów ma na to oko. Młodzież niechętnie ćwiczy i woli spędzać czas korzystając z telefonu i internetu. Dlatego ważne jest, aby w jakiś sposób zmusić uczniów aby ćwiczyli. Brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej w tygodniu bardzo negatywnie odbija się na zdrowiu. Objawia się to między innymi brakiem energii i odkładaniem się tłuszczu. Jak wiadomo otyłość prowadzi do chorób serca, więc ważna jest jakakolwiek aktywność.

bieg (pixabay.com)

Co można zmienić?

Organizacja zajęć wychowania fizycznego jest często zbyt chaotyczna. Trenerzy powinni skupić się bardziej na planowaniu zajęć tak aby były one wymagające jak i ciekawe. Dodatkowo powinno pojawić się więcej testów sprawnościowych i ćwiczeń siłowych. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie dobrych warunków pogodowych do organizowania zajęć na zewnątrz. Niektóre szkoły stosują się do takich zasad i organizują zajęcia wychowania fizycznego na zewnątrz. To pozwala na dotlenienie się i korzystnie wpływa na zdrowie.