Woda nie tylko do picia.

   Woda jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia.  Nie dość, że człowiek w znacznej mierze składa się z wody to dodatkowo, jest to podstawowy składnik spożywczy. Woda zawarta jest prawie we wszystkich napojach i w większości żywności. Jeśli natomiast nie składa się z niej np. zboże, to jest potrzebna, by produkt był przetwarzany.

woda pitna

/sxc.hu

Woda jako napój.
Można zaryzykować stwierdzeniem, że źródlana woda jest podstawą życia. Obecna od zarania dziejów, znana we wszelkich zastosowaniach.  Już w najdawniejszych czasach woda była  jedynym z napojów pitnych.  Później, gdy nasi przodkowie zaczęli odkrywać takie rzeczy jak ziarna kawy czy liście herbaty, zaczęły powstawać całe napoje, a woda stanowiła składnik, a nie podstawę napoju.  Obecnie jesteśmy tak przyzwyczajeni do posiadania wody, że nie zwracamy uwagi na fakt, co by było, gdyby wody zabrakło.  Jeśli na naszej dzielnicy zmieniają rury wodociągowe, doprowadzające wodę do naszych domów i jesteśmy narażeni na jej brak, popadamy w panikę. Nagle cały grafik dnia ulega zmianie. Jak zjemy? Czego się napijemy lub jak umyjemy ręce? Oczywiście staramy się jakoś przygotować, ale większość z nas w tym momencie otwiera słoik z kompotem i nie martwi się o picie na resztę dnia. Ręce myjemy w misce i czekamy na zbawienny czas, kiedy to woda wróci do domu.

Woda do kąpieli.
Jeśli w domu brakuje wody przez kilka dni np. podczas remontu zaczynamy wariować. Nastolatkowie wpadają w szał, że nie mogą wziąć prysznicu, a dzieci? To chyba jedyne istoty, którym nie przeszkadza brak wody. Patrząc z perspektywy innych kultur, to jedna z norm wyznaczających hierarchię w rodzinie. Istnieją bowiem kultu kąpania się w rzece na znak oczyszczenia.  Były również kultu kąpieli rodzinnych kiedy to, ojciec jako pierwszy kąpał się w wodzie, dopiero potem matka i dzieci. Pokazywało to hierarchię jaka panuje w domu. Dziś dzieci nie potrafią sobie tego wyobrazić. Można jednak sądzić, że to co dziś z wodą wydaje nam się normalne np. chrzest, jutro może być czymś nie do pomyślenia.